
S koronavirusom u prvom planu, poduzimamo sve mjere da spriječimo širenje virusa. To uključuje korištenje antiseptičkih sredstva za čišćenje ruku i posebnu brigu oko pranja ruku - u trajanju od 20 sekundi!
Učestalo pranje i izlaganje kože ruku preparatima na bazi alkohola može isušiti kožu, a u nekim slučajevima uzrokovati i dermatitis. Naravno, posegnut ćete za svojom omiljenom kremom, ali s neprestanim pranjem ruku to se može činiti kao nedovoljno dobro rješenje. Stoga vam donosimo nekoliko savjeta kako da prevenirate dehidraciju i kako da ruke ponovno postanu meke i glatke.
1. Izbjegavajte sapun
„Ako provodite sve preporučene higijenske mjere vaša kožna barijera može postati oštećena i zato pravilan odabir sredstva za pranje može biti od velikog značaja“, kaže dermatovenerologinja Ružica Jurakić Tončić. Savjetuje da umjesto klasičnih sapuna radije odaberemo sindete (proizvode za higijenu kože bez sapuna) jer manje štete barijeri i nježniji su za kožu.
Niste li u mogućnosti nabaviti sindet, druga najbolja opcija su prirodni sapuni čije organske formule ne sadrže sintetičke mirise, konzervanse i sulfate jer ovi sastojci mogu dodatno iritirati i isušiti kožu. Pobrinite se da sapun u potpunosti isperete i ne perite ruke u jako vrućoj vodi jer uklanja prirodna zaštitna ulja s kože.
2. Ne koristite sušilo za ruke
Ako još uvijek radite u uredu ili na terenu, izbjegavajte električna sušila za ruke koja su uobičajena u javnim toaletima. Iako su sve popularnija, jer štede novac i imaju bolji učinak na okoliš, mogu dodatno isušiti kožu, a trenutno se ne preporučuju i zbog higijenskih razloga, jer mogu povećati raspršivanje čestica i mikroorganizama u zrak. Za kožu, ali i za smanjenje mogućnosti prenošenja virusa najbolja opcija je ruke obrisati u jednokratni toaletni ručnik.
3. Hidratacija, hidratacija i još malo hidratacije
Dehidriranoj, ljuskavoj i ispucanoj koži potrebno je vratiti izgubljenu vlagu i obnoviti površinski sloj kože. Najbolji i jedini način je mazanje ruku kremom nakon svakog pranja. Da, baš nakon svakog! Ako namažete ruke u roku od pet minuta nakon pranja, spriječit ćete da vlaga ispari iz kože.
Poželjno je da krema za ruke hidratizira i regenerira kožu te da obiluje biljnim uljima i antioksidansima koji njeguju i štite kožu bez da je preopterete, poput shea maslaca, ureje, koenzima Q10 ili vitamina E. Koristite kreme koje se istiskuju iz tubica ili imaju pumpicu jer u kreme u teglicama lakše unosimo bakterije!
Kad ruke nisu jako prljave ili prije tuširanja, namažite nadlanice bogatom, masnom kremom ili onom sa silikonom koja će stvoriti zaštitni film i spriječiti daljnje oštećivanje kože.
Serum za jačanje noktiju - uradi sam
4. Nosite zaštitne rukavice
Bilo da čistite dom, perete posuđe ili presađujete lončanice, nosite rukavice od prirodnih materijala da zaštitite kožu od oštećenja. Ne zaboravite, dok je još hladno vrijeme, obući vunene rukavice kad izlazite.
5. Noćna maska za ruke
Sličan učinak parafinskoj kupki možete postići ako prije spavanja ruke obilno namažete kokosovim ili maslinovim uljem pa obučete zagrijane pamučne rukavice ili frotirne rukavice za kupanje. Koža ruku, kao i nokti ujutro će izgledati kao da ste izašli iz kozmetičkog salona.
6. A što kad krema ne pomaže
Ako usprkos redovitoj njezi stvorite snažnu upalu kože koja se očituje ekcemima, svrbežom i crvenim tragovima posavjetujte se telefonski sa svojim liječnikom ili dermatologom. Moguće je da će biti potrebno koristiti kremu na bazi kortikosteroida koja će ubrzati smanjivanje upale i oporavak barijere.