Rani odlazak na spavanje iznimno važan za hormone
Ponekad je teško izaći iz rutine i napraviti zaokret. Ipak, doživite taj zaokret kao dar samima sebi. Počnite ranije odlaziti u krevet

Trudite u krevet ići prije 22 sata. Naime, u hormonskom sustavu postoje pretežno „dnevni“ i pretežno „noćni“ hormoni. Kao i sve u tijelu, i oni moraju biti u ravnoteži. Kortizol, „dnevni“ hormon koji luči nadbubrežna žlijezda, zadužen je za energiju, snagu, akciju i reakciju. Ako ga uzimamo iz nadbubrežne žlijezde poslije 22 sata jer smo naumili, primjerice, vježbati, završiti posao u noćnim satima ili gledati seriju daleko poslije ponoći, ne dopuštamo „noćnim“ hormonima da preuzmu ulogu. Kortizol blokira melatonin i hormon rasta, noćni duo koji služi regeneraciji organizma.
Odlazeći ranije u krevet, potpomoći ćete antioksidacijsku moć melatonina te tako spriječiti bolesti, a noćno djelovanje hormona rasta ublažit će bore, ojačati mišiće te ujedno otopiti masnoću. Osim toga, ovaj hormon jača volju. Legnemo li na vrijeme, zbog pravilnog djelovanja ovih hormona budit ćemo se odmorniji, regenerirani i s većom mogućošću gubljenja kilograma.
Pročitajte i:
Ne mogu ustati ujutro jer sam noćni tip!
Ostali članci
-
6 znakova da hormoni loše utječu na vaše mentalno…
Hormoni utječu na naše tijelo i na psihološkoj i na fizičkoj razini. Ovo…
-
Migrena se ne liječi samo tabletom: Ove joga poze…
Stižu dobre vijesti za one koji pate od jakih glavobolja. Prema novom…
-
Kako unos probiotika utječe na naše tijelo: 9…
Većina ljudi koristi probiotike za obnavljanje zdravlja crijeva, ali…
-
8 neočekivanih stvari koje mogu izazvati…
Patite li često od glavobolje sigurno ste se pitali što je uzrokuje i kako…